Gün kurusu kayısı ile sarı kuru kayısı arasındaki en temel fark üretimlerindeki teknikten kaynaklanıyor. Gün kurusu tamamen doğal ve geleneksel bir yöntemle, direkt olarak güneşte kurutulurken; sarı kuru kayısı, bu kurutma işleminden önce belli bir süre kükürtdioksit gazına maruz bırakılıyor. Böylece biri doğal kahverengi olurken diğeri sarı oluyor.

Yıllardır kuru kayısıdaki kükürtdioksit miktarının sağlığa zararlı olup olmadığı tartışılmaktdır. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar sarı kuru kayısı içerisindeki kükürt miktarının sağlığa zararlı olacak seviyeden çok aşağılarda olduğunu hatta bazı rahatsızlıklarda bu oranda kükürtün sağlığa katkısı olabileceği belirtilmiştir.

Tat olarak, gün kurusu çok daha tatlıyken sarı kayısının biraz daha mayhoş bir tadı vardır. Bunun sebebi ise kayısının dalında olgunlaşma süresidir. Gün kurusu tamamen olgunlaşmış kayısılardan elde edilir ve şeker oranı yüksektir. Sarı kayısı daha az olgunlaşmış, daha sert kayısılardan üretilir.

Raf ömrü ve tazeliğini koruma, sarı kuru kayısıda çok daha iyidir. Uygun şartlarda gün kurusuna göre daha uzun süre dayanabilir ancak bu günlük tüketimi ilgilendiren bir konu değil daha çok depolanma ile ilgilidir. Gün kurusu da uygun şartlarda 1 yıla kadar tazeliğinden ve lezzetinden bir şey kaybetmez ki bu süre günlük tüketim için gayet yeterlidir.

Jumbo boy kayısılar ile diğer boy kayısılar arasındaki fark sadece boyut olarak vardır. Kalite ve lezzet olarak hiç bir fark yoktur. Malatya’da kayısının boyu büyüdükçe fiyat farkı artmaktadır. Aynı bahçeden toplanan kayısılar boyutlarına göre ayırılıp bu şekilde satılır.

Malatya kayısılarının çekirdeklerini 3’e ayırmamız mümkündür.

1- Gün Kurusu Kayısı Çekirdeği
2- İslimli Kayısı Çekirdeği
3- Kavrulmuş Kayısı Çekirdeği

İslimli çekirdek sarı kayısının çekirdeği olup kapalı bir ortamda kükürtle bekletilerek elde edilir. Gün kurusu kayısı çekirdeği tamamen doğal olup çekirdeklerin yazın gölgede kurutulması ile elde edilir. Kavrulmuş çekirdek ise gün kurusu kayısı çekirdeğinin leblebi gibi kavrulması ile elde edilir.

Malatya’nın Gün Kurusu yani doğal kuru kayısıları güneş altında kurutulur ve koyu kahverengi bir renk alır. Sarı kayısıya oranla daha lezzetli ve daha tatlıdır. Doğal ve organik kayısı olduğu için sarı kayısıya göre daha az dayanıklıdır.

Gün kurusu yapılışı;

Kayısılar güzelce yıkanır sonra bütün halde güneş alan bir yere konulur. Bu işlem yapıldıktan sonra bir kaç gün beklenir. İki-üç gün bekledikten sonra sıra çekirdeklerinin çıkartılması aşamasına gelinir. Bu işleme halk arasında “pırtlama” denir. Artık gün kurusu kayısıları çekirdeksiz hale gelmiştir. Daha sonra Malatya gün kurusu kayısıları tekrar güneşe bırakılır.

Kayısılar iyice kuruyana ve renkleri dönene dek güneşte bekletilir. Kayısılar kuruduğu için yemesi zor olur ıslatıp bekletirseniz yumuşak gün kurularını yiyebilirsiniz ya da yemeye hazır kayısılardan sitemizden sipariş vererek afiyetle tüketebilirsiniz.

 

En Üst
WhatsApp WhatsApp Sipariş